Online Katalog

CTP / GRECA

Ürün Kategorileri

CTP / GRECA

CTP Panel Nedir? 
Cam elyaf takviyeli plastik (CTP), cam elyafı ile birleştirici olarak kullanılan doymamış polyester bazlı reçinenin bir araya getirilmesi sonucu elde edilen kompozit bir inşaa materyalidir. 
Cam Elyafı özellikle ısı dayanımı, yüksek, esnek bir malzemedir. Plastik ise yine esnek ama yeterli mekanik dayanıma sahip olamayan bir malzemedir. Basit kalıplama tekniklerinden karmaşık kalıplama tekniklerine kadar değişik kalıplama teknikleri kullanılarak bu iki madde polyster bazlı reçine ile bir araya getirildiğinde CTP adını verdiğimiz mekanik, ısı ve kimyasal dayanımı çok yüksek yeni nesil bir kompozit inşaa malzemesi elde edilir. 
Bu yeni nesil mühendislik malzemesine kimyasal dayanımını ortoftalik, izoftalik veya bisfenolik olarak adlandırılan poylster bazlı reçineler. vermektedir. 

CTP paneller yapımı yüksek teknik bilgi ve üretim standartları isteyen kompozit bir malzemedir. 
Kum, kireçtaşı, alumina, kaolen, kolemanit gibi ham maddelerden üretilen cam elyafı çok çok ince olarak öğütülür. Tam olarak birbirine geçecek şekilde karıştırılır. 

Ardından 1600 derecelik yüksek üretim fırınlarında sıvı hale gelen bir cam eriyiği oluşturulur. Platin, rodyum alaşımlı kovanlar ile yüksek hızda çekilerek bir 10-25 mikron çapında elyaf bobinleri olarak üretilir. 
CTP, ana malzemesi (camelyafı) ve ara birleştirici malzemesi ile polyester reçine malzemesinin kalıplanması sonucu son aşamaya gelinir. 

Ana birleştirme düşüncesi cam elyafının reçine ile uygun şekilde ıslatılmasıdır. Polyester reçine, kimyasal reaksiyon ile polimerize edilerek, sert, bozulmayan bir madde haline gelir. Kuruduktan sonra bu yeni malzeme içindeki bulunduğu kalıbın şeklini alır. 

Artık cam elyafının mekanik mukavemetine ve plastiğin esnekliğine sahip yeni mühendislik malzemesi hazırdır. Bu yeni malzemenin fiziksel dayanımı cam elyafının yönüne, yoğunluğuna ve dağılımına bağlıdır. 
Bundan sonraki aşama da Polser CTP malzemeye bir çok yeni özellikte katmaktadır. 

Greca Nedir? 
Greca UV korumalı modüler çok duyarlı polikarbonat panel sistemidir. Yüksek ısı yalıtımı sayesinde transparan çatılar ve cepheler için ideal bir çözüm oluşturur. Trapezoidal (İkizkenar yamuk) şekliyle ürüne hem yüksek yük direnci hem de çok iyi ısı yalıtımı verir; bu da Greca Lux' ü herhangi bir proje gereksinimine cevap verecek hale getirir. Üst üste binen şekli, Greca'ün hemen hemen var olan bütün yalıtım panelleriyle birleşmesine olanak tanır. Greca yeni geliştirilmiş bu şekli, Greca panellerin enlemesine üst üste konuşlandırılmasına ve böylece de oldukça uzun olan eğimli yüzeylerin bile kaplanmasına olanak tanır. yük tablosu 

Greca sistemin başlıca avantajları
Kolay ve hızlı montaj
Universal sistem: Piyasada mevcut her çeşit formda ve kalınlıkta sandviç çatı panelleri ile birlikte kullanılabilir.
Çok iyi ateş dayanımı
Sararma ve kırılmaya karşı 10 yıl garanti
Yüksek darbe dirençi
Yanyana kullanılabilme özelliği
Yüksek ışık geçirgenliği